EXCEL'DE NASIL

Excel’in Seviyeleri Nelerdir?

By 22 Ocak 2019 No Comments

Microsoft Excel kullanım alanı oldukça geniş, global bir yazılımdır. Kullanıcıya basit düzeyde kullanım imkanı sunduğu gibi, karmaşık ve kompleks veriler üzerinde çalışarak, rapor hazırlamak ve iş takibi yapmak mümkündür. Her kullanıcı çalıştığı alan, departman ve görevi icabı farklı kullanım bilgisine ihtiyaç duyar. Örneğin, yalnızca veri girişi yapan bir kullanıcının, ileri raporlama tekniklerini bilmesine ihtiyacı yoktur. İşte Microsoft tüm bu karmaşıklığı giderebilmek için, Excel kullanıcısının bilgi düzeyini ifade edecek bazı seviyeler belirlemiştir. Dilerseniz bu seviyeleri birlikte inceleyelim.

1. Excel Temel (Başlangıç) Seviye

Temel Excel eğitim programı, Excel ile ilk kez tanışan kullanıcıların bilmesi gereken temel (başlangıç) düzeyde bilgilerin aktarıldığı bir programdır. Bu programdan mezun olan kişilerin bilmesi gerekenler,

 • Excel’in genel çalışma prensipleri ve yapısı,
 • Satır, sütun, hücre, çalışma sayfası mantığı,
 • Toplam, Ortalama, Mak, Min gibi basit formül ve fonksiyonların kullanımı,
 • Biçimlendirme işlemlerine dair her konunun kavranarak uygulanabilmesi,
 • Yazdırma işlemleri,
 • Basit grafiklerin oluşturabilmesi gibi konulardır.

Temel Seviye Excel kullanıcısından bilmesi beklenen şeyler aşağı yukarı bunlardır. Excel başlangıç seviye kullanıcıları Excel’de veri girişi yapabilir, basit tablo ve grafikler oluşturabilir ve dört işlem, ortalama almak gibi basit formül ve fonksiyonları etkin bir şekilde kullanabilir kişilerdir. Genelde üniversite öğrencilerinin, mavi yaka çalışanların, danışma gibi kompleks veriler üzerinde çalışma ihtiyacı bulunmayan çalışanların kullanacağı bir seviyedir. Bununla birlikte Excel’i daha önce hiç kullanmamış kişilerin mutlaka bu seviyeyi tamamlayarak sonraki seviyeleri alması gerekmektedir.

2. Excel İleri Seviye

Excel İleri Seviye eğitim programına katılarak, İleri Seviye Excel kullanıcısı olabilmenin ön şartı Temel Excel kullanıcısı olmak ve Temel Excel bilgisine hakim olmaktır. Excel’de temel bilgiye sahip olmayan hiçbir kullanıcı, İleri Excel Eğitim Programı’na katılmamalıdır. Bu oldukça önemlidir. Bazı kurumlar, çalışanlarına eğitim aldırırken bu altın kuralı önemsemeyerek, kişilerin bilgi düzeyine bakılmaksızın tüm çalışanları İleri Excel Eğitimine dahil edebiliyorlar. Bu tarz bir eğitim, kesinlikle verimli olmayacağı gibi, katılımcılar üzerinde olumsuz bir etki yaratacaktır. Yapılması gereken, İleri Seviye Excel Eğitimi alacak olan kişi veya kişilerin, Excel bilgisinin sorgulanması, gerekirse eğitim öncesinde yapılacak olan bir sınav ile bilgi düzeyinden emin olunmasıdır.
Günümüzde şirketlerin, insan kaynakları departmanına iş başvurusu yapacak kişilerden beklenen bilgi düzeyi İleri Excel’dir. Dolayısı ile üniversite 4. Sınıf öğrencileri ve üniversiteden yeni mezun kişilerin, iş başvurusu yapmadan önce mutlaka tamamlaması gereken seviye İleri Excel’dir. Dilerseniz İleri Excel Eğitimi programını tamamlamış bir kişinin hangi konulara hakim olması gerektiğini inceleyelim;

 • Mantıksal fonksiyonlar olan Eğer, İç İçe Eğer fonksiyonları ve bununla ilişkili tüm fonksiyonlar,
 • Arama ve başvuru fonksiyonlarından düşeyara, indis, kaçıncı, dolaylı fonksiyonları,
 • Grafiklerin pratik ve etkili hazırlanış yöntemleri,
 • Senaryolar,
 • Tüm metin düzenleme fonksiyonları
 • Formül denetimleri
 • Pivot Table adı verilen özet tablo ile ilgili her detaya hakim olmasıdır.

Bu programa başvuruda bulunacak olan kişilerin en çok kararsız kaldığı nokta, acaba “Ben Excel’de Hangi Seviyedeyim?” sorusudur. Bu soru, her katılımcının mutlaka sorması ve cevabını bulması gereken önemli bir sorudur. Her katılımcı mutlaka, İleri Excel eğitimine katılabilecek bilgiye (Temel Seviye Bilgisi) sahip olup olmadığını sorgulamalıdır. Dilerseniz, bu sorunuza cevap bulabileceğiniz önerilerimizin yer aldığı blog yazımızı okumak için, linke tıklayabilirsiniz.

3. Excel Makro (Macro) Seviye

Excel Makro Eğitim Programına katılmak isteyen bir kişinin mutlaka Excel İleri Seviye eğitimini tamamlamış olması veya İleri Excel bilgisine hakim olması gerekmektedir. Üçüncü ve son seviye olan Makro Seviye, ilk iki seviyeden oldukça farklıdır. İlk iki seviyede kullanıcılar, Excel’in içerisinde var olan, tanımlanmış formül ve fonksiyonlardan yararlanarak sonuca gidilebilirken, makro seviyeye geçildiğinde, Excel’in daha önce kendisinin tanımlamadığı, sınırlarını çizmediği, sınırlarını kullanıcının hayal gücü, bilgi ve becerisinin belirleyeceği bir alana geçiş yapılıyor. Excel bizlere, arka planında Visual Basic (VBA) programlama dili ile, Excel’in işlevine müdahale etmemize izin verdiği bir alan tanıyor. Üstelik Excel, daha önce programlama bilgisi olmayan kişilerin bile kolaylıkla öğrenip uygulayabileceği bir ara yüz ile bu imkanı bizlere sağlıyor.

Excel Makro Eğitimi, algoritmik düşünme mantığı ile tanışarak, kullanıcıların işlerini en kısa yoldan çözümleyebilecekleri, hayal gücü ile bilgi ve becerilerini birleştirebilecekleri çok özel bir eğitim programıdır. Bu seviye Excel bilgisine sahip kullanıcılar, iş bulma süreçlerinde daha hızlı sonuca ulaşabilirler. Hemen her şirket, Excel Makro bilgisine sahip personel arayışı içindedir. İleri Excel bilgisine ulaşmak daha kolay olduğundan bu seviyede kullanıcı oldukça fazladır. Fakat Excel Makro Seviyesine ulaşmak, çok daha fazla emek ve tecrübe gerektirdiğinden bu seviyede bilgiye sahip personel bulmak daha zordur. Bu durum kariyer hedefi yüksek olan kişiler için oldukça güzel bir fırsattır. Kendini bu alanda geliştirerek işine uyarlayıp katkı sağlayan kişilerin, iş dünyasında daima bir adım önde olacaklarını kesinlikle söyleyebiliriz.

BİZİ TAKİP EDİN

Dönüşüm Zen’le Başlar